Çocuğumla Nasıl Zaman Geçirmeliyim?

Fatma ARSLANTÜRK tarafından tarihinde yayınlandı

Aile, kavramı en geniş haliyle toplumsal yaşamın devamlılığını sağlamak için değer ve davranış kalıplarının bireylere aktarıldığı anne, baba ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük birimi olarak tanımlanabilir. Çocuğun fiziksel gelişimi ve bakımının yanı sıra ailede, içinde yaşanılan toplumun sahip olduğu değerler, gelenek, görenek, adetler çocuklara aktarılır. Çocuklar toplumda nasıl davranacakları ile ilgili davranış kalıplarını aile içinde öğrenirler. Sosyolojik anlamda çok önemli olan aile birimi, toplumu etkilediği kadar toplumda meydana gelen gelişme ve değişimlerden etkilenir aynı zaman da ebeveyn rolleri ile ilgili algılar, değerler, tutumlar ve davranış kalıplarında da değişmeler yaşanır. İçinde bulunduğumuz bilgi çağı diye adlandırılan bu çağda ebeveynlik rolleri ile ilgili geleneksel rollerde büyük değişmeler yaşamakla beraber ebeveyn olmanın en önemli ve birinci adımı çocuğumuza ilgi ve sevgi göstermenin yanı sıra çağın gerektirdiği donanımlara ayak uydurmak için devamlı yeni şeyler öğrenerek yaşamımızın bir parçası haline getirmektir. Nasıl iyi bir ebeveyn olabilirim? Çocuğumla ne kadar zaman geçirmeliyim? Çocuğumuzla aynı ortamda bulunmak çocuğumuzun zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimine destek olmak için yeterli midir? Bu soruları soran tüm ebeveynlerin karşısına dillere pelesenk olan “Kaliteli Zaman” kavramı çıkmaktadır. Peki bu “Kaliteli Zaman” Nedir? En geniş haliyle çocuğumuzun içinde bulunduğu yaş ve gelişim özelliklerini bilerek onunla beraber destekleyici, verimli dolu dolu zaman geçirmek diye tanımlanabilir. Yani çocuğumuzla vakit geçirmekle kaliteli vakit geçirmek ayrı şeylerdir.

Çocuğumuzla kaliteli zaman geçirmek çocuğumuzun benlik algısı geliştirmesine yardımcı olurken güven duygusunu artırır. Anne baba ile güçlü duygusal bağ kurmasına yardımcı olurken tüm gelişim alanları üzerinde olumlu etkiler sağlar. Bu noktada “Çocuğumla birlikte nasıl kaliteli zaman geçirebilirim?”sorusu geliyor akıllara. Öncelikle çocuğunuzla beraber zaman geçirirken onun size verilen bir armağan olduğu ve onun bir daha bu yaşa geri dönemeyeceği bilinciyle yaklaşarak onunla birlikte eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz etkinlikler bulun. Çocuğunuzun gelişim alanlarını desteklemek önemli ama siz kendinizi onun öğretmeninin yerine koymayın. Siz çocuğunuzun dış dünyayı tanımasına imkân sağlayan kişilersiniz, unutmayın!

Çocuğunuzla zaman geçirirken pahalı kutu oyunlarına, bebeklere, arabalara vs. ihtiyacınız yok.Tek ihtiyacınız olan çocuğunuzla beraber hem bedenen hem ruhen zaman geçirmek için hazır olmak ve evdeki her materyali oyuncak olarak kullana bileceğinizi bilmek.. Mandallar, çamaşır leğeni, tuvalet kağıdı ve rulosu, tencere kapakları,  tabaklar, evde bulunan meyve ve sebzeler … Tek sınırınız sizin hayal gücünüz ve içinizdeki çocuk ruhunuz. Bu bağlamda size bu işin uzmanı olarak bazı ev etkinliği örnekleri sunmak istiyorum. Unutmayın her şeyle oyun oynayabiliriz yeter ki isteyelim! Çocuğunuzla birlikte bol paylaşımlı, sevgi dolu, kahkahalı, eğlenceli günleriniz olması dileğiyle…

Oyun Adı: Hedef Tutturmaca

Malzemeler: Mandal ve Mandal Sepeti

Oyunun Oynanışı: Mandal sepeti atış yapacağınız mesafeye göre yerleştirilir. Mandallar alınarak sepetin karşısına geçerek sırayla mandallar hedefe atılmaya çalışılır.

Oyun Adı: Suyla Oynama Zamanı

Malzemeler: Leğen, Su, İstediğimiz Araba, Bebek vs.ve Bebek Şampuanı

Oyunun Oynanışı: Leğenin içerisine yeterli miktarda su konulur. Çocuklar istedikleri araba, bebek vs alırlar (bu arada ben iki adet sınırlaması getiriyorum çünkü tüm oyuncakları yıkamak istiyorlar).suyun içine köpürtmek için bebek şampuanı konularak önce köpürtülür. Köpüklerle istediğimiz gibi özgürce oynadıktan sonra seçtiğimiz bebek, araba vs yıkanır kurulanır.

Oyun Adı: Evimi İnşa Ediyorum

Malzemeler: Minderler, Çarşaflar, El Feneri ve İstediğimiz Oyuncaklarımız

Oyunun Oynanışı: Minderler ile duvar yapılır. Çarşaf ile üstü örtülerek kendimize bir ev yapılır. Evin içerisine girerek el feneri açılır burada el feneri ışığı duvara yansıtılarak oyuncaklarımızın gölgesi ile oyunlar oynanır.

Oyun Adı: Her Yeri Köpüklüyorum

Malzemeler: Tıraş Köpüğü, Bir Sehpa 

Oyunun Oynanışı: Tıraş köpüğünü istediğimiz oranda sehpanın üzerine sıkıyoruz (ama unutmayın sehpayı sonra siz temizleyeceksiniz) sonra özgürce traş köpüğü ile oynuyorsunuz üstüne istediğimiz şekilleri, sayıları yapıp eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Oyun Adı: Kaleni Koru

Malzemeler: Yoğurma Maddesi(Oyun Hamuru), Düz Bir Zemin

Oyunun Oynanışı: Yoğurma maddesi ile öncelikle orta boy toplar yapıyoruz. Sonra kendi kalemizi belirtmesi için uzun silindirler yapıp kale alanımızı belirliyoruz. Sonra da parmaklarımız ile biri kalesini korurken diğeri atış yapıyor oyunun skorunu çocuğun yaşına göre belirleyebilirsiniz.( Küçük çocuklar için 5 daha büyük çocuklar için 10 uygun olacaktır.) 

Oyun Adı: Üf Büf Üfleme

Malzemeler: Pipet, Sulu Boya, Resim Kâğıdı, Şeffaf Poşet, Su

Oyunun Oynanışı: Öncelikle şeffaf poşeti etkinlik yapacağımız alana seriyoruz. Sulu boyanın istediğimiz renklerini su ile açtıktan sonra şeffaf poşetin üstüne damlatıyoruz. İlk etapta ana renkleri(kırmızı, sarı, mavi) kullanabilirsiniz. (Renkler birbirine karışınca ara renkler ortaya çıkacaktır. Renklerin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili konuşabilirsiniz.) damlattığımız renklere pipet yardımı ile üflüyoruz. Oluşturduğumuz desenleri ölümsüzleştirmek için kâğıdı üstüne koyup şeklin kâğıda geçmesine elinizle yardım ediyoruz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.