Goldilocks Prensibi ve Hedef Seçimi

Nazife ARAT tarafından tarihinde yayınlandı

“Hedefi aşmak da ulaşamamak kadar, kötüdür.” demiş Konfüçyüs.  Doğru hedef belirlemenin önemini ne güzel de özetlemiş bir sözle. Biz de bu yazımızda “Hedef belirmek neden önemli?”, “Hedef belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?” bunlar üzerinde duracağız.

Öncelikle size Goldiloks prensibini anlatmalıyım. Bunun için de yazımıza “Goldiloks ve Üç Ayı” masalının kısa bir özeti ile başlayacağım.

Ormanın derinliklerinde bir ayı ailesi yaşarmış ve her sabah kahvaltıda yulaf lapası yerlermiş. Yine bir sabah erken uyanan yavru ayı lapayı çok sıcak bulduğu için yiyememiş ve ailesine şöyle bir öneride bulunmuş: “Yulaf lapalarımız soğuyana kadar ormanda gezelim döndüğümüzde de lapalarımızı yeriz.” Baba ayı öneriyi kabul etmiş ve beraber ormanda gezintiye çıkmışlar. Ormanda kaybolan Goldilocks isimli küçük kız onlar çıktıktan sonra eve girmiş ve onlardan habersiz evi gezmeye başlamış.  Eve girdiğinde sofrada yulaf lapalarını görmüş ve öncelikle baba ayının kâsesindeki yulaf lapasını yemeye çalışmış. “Çok sıcak!” diyerek bırakmış. Sonra anne ayının kâsesindeki lapayı yemeye karar vermiş. Ama onu da “Çok soğuk!” diyerek bırakmış. Son olarak da yavru ayının kâsesini seçmiş ve yulaf lapasının tam istediği sıcaklıkta olduğunu görmüş.

Daha sonra sandalyeleri görmüş. Öncelikle baba ayının sandalyesine oturmuş, sonra anne ayının sandalyesine ama bir türlü rahat edememiş. En son yavru ayının sandalyesinin ona uygun olduğunu görmüş ve oraya oturmaya başlamış tam sandalyede yatacakken sandalye kırılıvermiş.

Yatağa geçmek zorunda kalınca baba ayının yatağını sert anne ayının yatağını ise yumuşak bulmuş. Bu nedenle de yavru ayının yatağına yatmaya karar vermiş.  Orada uykuya dalmış. O esnada ayı ailesi de evlerine dönmüş ve yavru ayının yatağında Goldiloks’ı görünce çok şaşırmışlar. Uykudan uyanan ve korkan Goldiloks oradan kaçmış. Evine gitmiş ve annesine “Bir daha tanımadığım kişilerin evine izinsiz girmeyeceğim.” diyerek söz vermiş. Masalımız burada sona eriyor.

Bu masaldaki küçük kızın ismi olan Goldiloks astrobiyolojide “yaşanabilir sınır” anlamına gelmektedir.  Astrobiyoloji ile ilgili kısmına girmeden bu prensibin eğitim ortamlarında bize hedef belirlerken nasıl yardımcı olacağına bir bakalım.  Hedef belirleyememek desek daha doğru olacak sanırım. Çevreniz sizden sürekli akılcı ve gerçekçi hedefler koymanızı ister peki ama nasıl? Bu kısmı düşünmek size kalıyor. İşte tamda burada bu prensip devreye giriyor. Masalımızdaki kahramanımız Goldiloks gibi davranıp kendinize uygun olanı seçmelisiniz. Çünkü seçtiğiniz hedefler bazen ne kadar uğraşırsanız uğraşın ya başarısızlıkla sonuçlanıyor ya da çok kolay elde edilebilir bir başarıyla.

Hedef belirlerken bu açıdan bakarak motivasyonumuz yüksek tutmalı ve başarılı olduğumuzda mutlu olmak adına bu prensibin bize verdiği dersi idrak etmeliyiz. Aksi hâlde kolay kazanılan hedefler ya da erişilmesi imkânsız olan hedefler arasında sıkışıp kalırız. Yine tüm bunlar özünde bize kendimizi iyi tanımamız ve doğru değerlendirme yapmamız gerektiğini gösteriyor.  Umut ediyorum ki Goldiloks prensibi hedef belirleme konusunda sizlere yol gösterici olacaktır. Yazımızı sonlandırmadan şunu da ekleyelim. Doğru hedef belirlemek bir süreç istese de bundan asla vazgeçmeyin. Belirleyeceğiniz hedef de sizi mutlu edecektir. IV. Murat’ın Bağdat’ı fethetmesinin ardından söylediği söz gibi:  “Bağdat’ı almaya çalışmak, Bağdat’ın kendinden daha mı güzeldi ne.”


1 yorum

Neval · Nisan 29, 2020 14:39 tarihinde

“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin bir önemi yoktur” demiş Peter Drucker.
İnsanın hayatta başardığı olgular incelediğinde, bilerek ya da bilmeyerek bunların daha çok hedef olarak belirlenmesi yatmaktadır. İnsan olarak başarının temelinde hedef belirleme olmakla birlikte iş hayatında başarılı olmak, zirveye oynamak isteyen girişimcilerin başarı sırrı da burada yatmaktadır. Zaten “başarı”yı ifade edecek olursak “daha önceden belirlenmiş hedeflerin zamanı gelince kademe kademe gerçeklemesidir” diyebiliriz 🙂
Yine çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkür ederiz bu güzel paylaşımlarınız için…

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.