Uzaktan Eğitimin Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi (Yazı Dizisi – 3)

Eğitimin Dilinden Editörleri tarafından tarihinde yayınlandı

Eğitimin Dilinden editörleri tarafından gerçekleştirilen araştırmanın 3. bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Uzaktan eğitim kapsamında EBA ne kadar kullanılıyor?

Bu yazımızda EBA’nın kullanımına ilişkin verileri coğrafî bölge ve eğitim kademesi değişkenleri açısından inceleyeceğiz. Öncelikle katılımcıların belirtilen değişkenlere göre dağılımlarına bakalım.

Veriler incelendiğinde ilkokul kademesinden en fazla katılımın %36,3 ile İç Anadolu Bölgesi’nden, ortaokul kademesinden en fazla katılımın %43,9 ile Karadeniz Bölgesi’nden, lise kademesinden en fazla katılımın %60,5 ile Marmara Bölgesi’nden olduğu toplama bakıldığında ise en fazla katılımın Karadeniz Bölgesi’nden olduğu görülmektedir. Şimdi cevabını merak ettiğimiz sorularımızı yazalım.

  • Bölgelere göre EBA’yı haftalık takip etme sıklığı nedir?
  • Eğitim kademelerine göre EBA’yı haftalık takip etme sıklığı nedir?

Bölgelere Göre EBA Takip Oranları Nasıldır?

Son zamanlarda velilerin sosyal medya paylaşımlarına baktığımızda EBA’ya girememekten şikâyetçi olduklarını görüyoruz. Bu şikâyetin gerekçesine baktığımızda ise internet kullanımı, bağlantı hızı ve Bakanlığın sunucularından kaynaklı bir problem olduğu yönünde varsayımlar yapabiliyoruz. Oysa bu varsayımların tamamı hatalı. Neden mi diyeceksiniz? Burada Bakanlığın yaptığı en büyük hata EBA’yı ülkeye yanlış duyurmak oldu. Çünkü veliler ve öğrenciler EBA’ya sadece internet üzerinden girebileceklerini düşündüler. Bakanlığın yürüttüğü ücretsiz internet kampanyası insanlarda böyle bir algı yarattı. Oysa EBA’ya şifreli veya şifresiz yayın kuruluşlarının belirledikleri kanallarından yani TV kanalları üzerinden giriş yapılabiliyor. Fakat dediğim gibi Bakanlığın yanlış reklamı insanları internete yöneltti ve böyle bir sıkıntı ortaya çıktı.  Yazdığınız bu paragrafın cevabını aradığımız sorumuzla alakası yok dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız fakat kamuoyunda oluşan bu yanlış anlaşılmayı düzeltmemiz gerektiğine inanıyoruz. Şimdi asıl sorumuzun cevabına geçelim ve bölgelere göre EBA’yı haftalık takip etme oranlarına aşağıdaki grafikten bakalım.

Veriler incelendiğinde EBA’nın haftalık takip edilme sıklığında en fazla oranın haftada 4 günden fazlada olduğu görülmüştür. Bu durum EBA’nın öğrenciler ve veliler tarafından bu süreçte takip edilmesi gerektiğine inanıldığını ve yine paydaşlar tarafından önemsendiğini gösterir. Tablo dikkatli incelendiğinde dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken noktalarında olduğu görülmektedir. Örneğin İç Anadolu Bölgesi’ne bakıldığında EBA’yı hiç takip etmeyenlerin oranının fazla olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu duruma karşı bölgesel olarak bir tedbirin alınması şarttır. Örneğin belirtilen bölgede takip edilmeme sebepleri araştırılmalı teknik bir problem varsa giderilebilir. Ayrıca okulların veliler ile iletişime geçmeleri sağlanarak takip konusunda bilgilendirme yapmaları sağlanabilir.

Eğitim Kademelerine Göre EBA’yı Haftalık Takip Etme Sıklığı Nedir?

Bir önceki problem cümlesine karşı topladığımız verilere baktığımızda EBA’nın haftalık takip edilme sıklığını görmüştük. Bu bölümde ise hangi sınıf düzeyi hangi sıklıkta takip ediyor buna bakacağız. Acaba en fazla takip hangi sınıf düzeyinde yapılmaktadır. Daha fazla merak ettirmeden aşağıdaki tabloyu inceleyelim ve sorularımızın cevaplarını bulalım.

Veriler incelendiğinde tüm sınıf düzeylerinin EBA’yı büyük bir oranda aktif takip ettikleri görülmektedir. Fakat ilkokul gruplarında küçük sayılamayacak oranda bir kitlenin EBA’yı takip etmediği görülmektedir. Bu konu ile ilgili tedbirlerin alınması gerekmektedir. Tedbir konusunda öncelikli olarak takip edilmemenin nedenleri kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır. Çıkan sonuçlara göre tedbirlerin niteliği belirlenmelidir. Biz izlemlerimizden yola çıkar bir çözüm önerisi soracak olursak hızlı bir şekilde ilkokul ders anlatımlarının içeriklerimim yeniden ele alınması öğrencilerin daha fazla sürecin içine dahil edilebildikleri etkinlikler ve ders anlatımlarının yapılaması gerekir. Ayrıca ders anlatım videolarının içinde kesinlikle psikomotor becerilere yönelik etkinliklere yer verilmesi gerekir.

EBA’nın bölgesel ve sınıf bazlı olarak haftalık takip edilme sıklığına ilişkin verilerimiz ve bu verilerin anlamlarına ilişkin görüşlerimizi paylaştık. Yazı dizimin bir sonraki bölümünde EBA’nın bölgesel ve sınıf bazlı olarak günlük takip edilme sıklıklarına ilişkin verileri inceleyip görüşlerimizi paylaşacağız. Sağlıcakla kalın.

Kategoriler: Eğitim

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.