Uzaktan Eğitimin Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi (Yazı Dizisi – 2)

Eğitimin Dilinden Editörleri tarafından tarihinde yayınlandı

Eğitimin Dilinden editörleri tarafından gerçekleştirilen araştırmanın 2. bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Öğrenciler Günün Hangi Saatlerini Uzaktan Eğitime Ayırıyor?

Bu yazımızda uzaktan eğitim uygulamalarının öğrenciler tarafından en çok takip edildiği zaman aralıklarına ilişkin verileri paylaşacağız. Bunun için öncelikle katılımcılarımızın sınıf düzeylerine göre dağılımlarına ilişkin bilgileri verelim.

Grafik incelendiğinde ankete katılımın en çok 9. sınıf düzeyinde olduğu görülmektedir.

Şimdi katılımcıların uzaktan eğitim uygulamalarını günün hangi saatlerinde daha fazla kullandıklarına ilişkin verilere bakalım.

Yüzdelik olarak verilen grafik incelendiğinde uzaktan eğitim uygulamalarının en çok 11.00 ile 13.00 saatleri arasında takip edildiği görülmektedir. Bu durum öğrencilerin uyanma saatleri ile açıklanabilir. Daha sonra en çok kullanılan saat aralığının ise 09.00 ile 11.00 arası olduğu görülmektedir. Bu durum yine uyanma saati ile açıklanabileceği gibi öğrenilmiş bir yargı olan erken saatte zihnin daha açık olduğu, bu yüzden de erken saatte yapılan eğitimin daha etkili olduğu düşüncesi ile öğrencilerin ekran başına oturtulmuş olabilecekleriyle de açıklanabilir. Oturtulmuş olabilecekleri diyoruz çünkü bu saatlerin kullanılmasında kesinlikle ebeveyn etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sabahın ilk saatlerinde çocuklarımızı okula götürdüğümüz günleri hatırlayınız. Nasıl okula götürdüğümüzü burada anlatmamıza gerek yok sanırım.

Peki, EBA hangi zaman aralıklarında daha fazla kullanılıyor birde buna bakalım.

Yüzdelik olarak verilen sütun grafiği genel olarak incelendiğinde beklenilen bir tablo ortaya çıkmıştır. Çünkü öğleden önceki saatlerde EBA’nın daha fazla takip edildiği görülmektedir. Ayrıntılı baktığımızda ise en çok takibin yapıldığı zaman aralığının 15.00 ile 17.00 olduğu görülmektedir. Peşinden 09.00 ile 11.00 saatleri arası gelmektedir. Peki, bu fazla takibin yapıldığı saatlerde hangi sınıf düzeylerinin dersleri var?

EBA’nın ders akışı incelendiğinde ilkokullar için:
09.00 ile 11.00 saatleri arasında 1 ve 2. sınıflara yönelik dersler,
11.00 ile 13.00 saatleri arasında 3 ve 4. sınıflara yönelik dersler,
14.30 ile 20.00 saatleri arasında ise tekrar derslerinin olduğu görülmektedir.

Ortaokullar için:
09.00 ile 11.00 saatleri arasında 5 ve 6. sınıflara yönelik dersler,
11.00 ile 13.00 saatleri arasında 7 ve 8. sınıflara yönelik dersler,
14.30 ile 20.00 saatleri arasında ise tekrar derslerinin olduğu görülmektedir.

Liseler için ise:
09.00 ile 11.00 saatleri arasında 9. sınıflara yönelik dersler,
14.00 ile 15.00 saatleri arasında imam hatip lisesinde eğitim gören 9. sınıf öğrencilerine yönelik dersler,
16.00 ile 00.00 saatleri arasında ise tekrar derslerinin olduğu görülmektedir.

EBA’nın ders programında yer alan sınıf düzeyleri ile zaman aralıklarına göre anketimizden elde ettiğimiz verileri karşılaştıralım. Acaba birbirleri ile tutarlılık gösteriyorlar mı?

Tablo incelendiğinde 1, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıfların EBA’da kendileri için ayrılan zaman dilimlerinde uzaktan eğitim uygulamalarını daha çok takip ettikleri görülmektedir. Ankete katılan 9. sınıf öğrencilerinin ise verdikleri cevaba göre en çok 15.00 ile 17.00 arasını uzaktan eğitime ayırdıkları görülmektedir. Bu durum ankete katılan 9. sınıf öğrencilerinin tekrar derslerine katıldıklarını göstermektedir. Ankete katılan 2. sınıf öğrencilerinin çoğunluğunun EBA’da kendilerine ayrılan zaman diliminde uzaktan eğitim uygulamalarını takip etmedikleri görülmektedir. Bu durum 2. sınıf öğrencilerinin EBA’yı takip etmede sorun yaşadıklarını göstermektedir. Takibin arttırılması için eğitim videolarının içeriğinin incelenmesi ve gerekiyorsa güncellenmesi gerekmektedir. Ayrıca tablo incelendiğinde lise düzeyi öğrenciler hariç ankete ilk ve ortaokul düzeyinde katılım sağlayan öğrencilerin 17.00’den sonra uzaktan eğitim uygulamalarını takip etmedikleri görülmektedir. Belirtilen saatten sonra öğrencilerin aileleri aktif vakit geçirebilmeleri için etkinlik önerileri ve kitap okuma faaliyetleri düzenlenmelidir. Aksi taktirde sokağa çıkma yasağından dolayı dışarı çıkamayan ve enerjilerini atamayan bu çocuklar, yoğun bir takibin ardından aileleri ile aktif vakit geçiremedikleri taktirde ağır depresyon veya travma belirtileri gösterebilirler. Bunun önüne geçmek amacıyla ilk ve ortaokul düzeyi için EBA’dan saat 14.00’te aile bilgilendirme eğitimi yapılmaktadır. Buna ek olarak saat 20.00’de “Bizden” başlığı altında veli kuşağı düzenlenmiştir. 14.00’te yapılan veli bilgilendirme çalışması çok isabetli bir çalışma olmuştur fakat saat 20.00’de yapılan veli kuşağı yayını oluşabilecek travma ve depresyona karşı çözüm yolu değildir. Bunun yerine 17.00’de başlayan ve 20.00’ye kadar devam eden aile katılımlı sanat ve spor etkinliklerine yer verilen yayınlar düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde çocukların enerjilerini atmaları ve aileleri ile aktif vakit geçirmeleri sağlanabilir.

Bir sonraki yazımızda coğrafî bölgelere ve eğitim kademelerine göre öğrencilerin EBA’yı takip etme sıklıklarına göz atacağız. Sağlıcakla kalmanız dileğiyle.

Kategoriler: Eğitim

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.