Ders Çalışırken Müzik Dinlenir mi?

Nazife ARAT tarafından tarihinde yayınlandı

Yazımızın başlığındaki soruyu mutlaka sormuşsunuzdur kendinize ya da bir arkadaşınıza. Belki de size sorulmuştur bu soru. Bu soruyu takip eden diğer bir soru da: “Ders çalışırken müzik dinlemek veriminizi artırır mı yoksa konsantrasyonunuzu mu dağıtır?” Hele ki anne babaysanız, çocuklarınızın ders çalışırken müzik dinleyip dinlememesi kararına varabilmek için birçok benzer soru sormuşsunuzdur. Kararınız dinlememesi yönünde olduğunda her ne kadar tavsiyelerde ve uyarılarda bulunsanız da çocuklarınızın ders çalışırken müzik dinlediğine şahit olmuşsunuzdur. Bu durumun temel nedeni öğrencilerin, ders çalışırken müzik dinlenebileceği iddiasıdır. “Ders çalışırken müzik dinlenir mi?” sorusunun elbette evet ya da hayır gibi kısa ve net bir cevabı yok. O yüzden bu soruların cevaplarını beraber arayalım.

Müzik dinlemeyi seven biri de olsam sorulara doğru cevaplar bulabilmek için objektif olacağım. Ders çalışırken müzik dinlenebileceğini düşünüyorum ancak verimli bir ders çalışma gerçekleşmiş olur mu işte o kısımda şüpheliyim.  Bunu sadece müzik dinlemek olarak da düşünmemek gerekir. Genel olarak düşünecek olursak örneğin ders çalışıyorsunuz ve o esnada bir mesaj aldınız. Andan koptunuz ve ona geçiş yaptınız. Bu da hâliyle ders çalışma sürenizi ve veriminizi olumsuz etkilemiş olacaktır. Bu konuda yapılmış bilimsel araştırmalar da aynı sonucu gösteriyor. Stanford Üniversitesinde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre kişiler çevrelerindeki, odaklandıkları konuyla ilgisi olmayan, uyarıcıları görmezden gelemiyor. Ve yine araştırmalar gösteriyor ki elektronik bir uyarıcıya maruz kalmak, dikkat toplama süresini ciddi anlamda etkiliyor.

Peki, günlük hayatta aynı anda birçok işi yapabiliyorken neden ders çalışırken bunu yapamıyoruz? Örneğin araba kullanırken kulaklık yardımıyla telefonla konuşabiliyor o esnada aracımızı sürmeye devam edebiliyoruz. Bisiklet sürerken ya da koşu yaparken müzik dinleyebiliyoruz.  Bunu neden ders çalışırken yapamıyoruz? Onu da açıklayalım. Araba ve bisiklet sürmek, örgü örmek, dans etmek ve yüzmek gibi hareketler de reflekstir. Bu hareketleri tekrarlayarak öğreniriz. Bunları bir kez öğrendikten sonra bir daha unutmaz ve düşünmeden gerçekleştiririz. Ancak ders çalışma esnasında da aynı şeyi yapacak olursak yani hem ders çalışıp hem de müzik dinleyeceğim diyorsak zihin mutlaka birini düşünmeden gerçekleştirecek ve duruma göre her ikisinden de verim almamız zorlaşacaktır.

Bir önceki yazımızda ders programı nasıl hazırlanmalı ondan bahsetmiştik ve orada da dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmamız gerektiğine değinmiştik. Buna ek olarak verimi arttırmak adına program uygulanırken mutlaka müzik dinlemek istiyorsak bunun için ayrı zaman dilimi belirlenmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Sanırım bu arayışımızın sonucu olarak “Ders çalışırken müzik dinlemek verimi düşürebilir ve konsantrasyon dağınıklığına sebep olabilir.” kanısına varabiliriz.

Şunu da es geçmeyelim. Auverbach’ın da söylediği gibi: “Müzik, ruhu günlük hayatın tozlarından siler.” Müzik dinlemekten vazgeçmeyin. Müzik dinlemek için de kendinize vakit ayırın. Ruhunuzun tozlarını silin ve ders çalışmaya öyle başlayın. İyi çalışmalar.


1 yorum

Neval · Nisan 2, 2020 21:42 tarihinde

Ben de ders çalışırken “yoğunlaşmak” gerektiğini düşünen biri olarak, müziğin ders çalışırken değil, başka zaman dilimlerinde dinlenmesi gerektiğini doğru buluyorum. Hocamızın da izah ettiği gibi, tekrarlayarak öğrenmiş olduğumuz refleks hareketlerini yaparken müzik dinlemek ile henüz yeni yeni öğrenmeye çalıştığımız bilgileri anlamaya çalışırken müzik dinlemek aynı şey değildir. Öyle olsaydı ; örneğin araba sürmeyi ilk öğrendiğimiz direksiyon dersinde de müzik dinlerdik. Oysa müzik dinleyerek çok daha iyi ders çalışabildiğini iddia eden insanlar bile, daha sonra refleks olarak geliştirecekleri basit bir direksiyon eğitimini dahi, emin olun müzik dinleyerek almamışlardır. Çünkü öğrenmek, YOĞUNLAŞMAYI gerektirir…

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.