Doğru Dijitalleşme

İlker GÖNEN tarafından tarihinde yayınlandı

Ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını ile beraber evlerimize çekildik. Çekilmeliyiz de. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sloganında denildiği gibi “Hayat Eve Sığar.” Eve çekildiğimiz bu sürede de oldukça hızlı bir biçimde dijitalleşmeye başladık. Ancak her zaman olduğu gibi yine bir şeyleri yanlış yapıyoruz sanırım. “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklayayım. Dijitale taşındık ve sosyal medyada zamanımızı komik videolarla ve pandemi paylaşımlarıyla öldürmeye başladık. Bu da gerekli elbette ama bu kadar yoğun değil. Peki, hem sosyalleşmek hem de eğitim yaşantımızı sürdürebilmek için neler yapabiliriz, birkaç öneride bulunayım.

İlk tavsiyem bütün zamanınızı sosyal medya üzerinde öldürmeyin lütfen. Sosyal medyaya ayırdığınız zamanı kısıtlamaya çalışın. Bunu kendi kontrolünüzle yapamıyorsanız size ufak bir öneri. Apple firması yeni yazılımlarda istediğiniz uygulamaya kısıtlama getirebilmenizi sağlıyor. Nasıl mı? Telefonunuzun ayarlar kısmından ekran süresi menüsüne girip uygulama sınırları kısmına dokunun. Daha sonra gelen ekrandan sınır ekle deyin ve hangi uygulamalara sınır eklemek istiyorsanız onları seçerek o uygulamalının günlük erişim süresini belirleyin. Gün içerisinde o süreyi doldurduğunuzda bir sonraki güne kadar artık uygulamayı kullanamazsınız. Başlangıçta zor olsa da daha sonra otokontrol ile süreyi aşmadığınızı göreceksiniz.

Gelelim bir diğer tavsiyemize. Sosyal medyada karşılaştığınız paylaşımların lütfen doğruluğunu sorgulayın. Bunun için araştırma yapan siteler mevcut. Buralardan doğruluğunu sorgulayabilirsiniz. Bunlardan biri de https://teyit.org/ sitesi. Sosyal medyada çokça gördüğünüz ve inandırıcılığı yüksek olan çoğu paylaşımın aslında gerçeği yansıtmadığını bilimsel verilerle size sunuyor. Göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Sosyal medyayı kısıtlamanızı tavsiye ediyorum ama peki nasıl sosyalleşeceksiniz? Bunun için de ufak bir tavsiye. Sevdiklerinizle kafelerde, restoranlarda ve parklarda görüşemiyorsunuz ama dijital olarak görüşebilirsiniz. WhatsApp’ın gruplarındaki özelliklerinden biri de aynı anda gruptaki tüm kişilerle görüntülü konuşma yapabiliyor olmanız. Her gün ya da her hafta bir saat belirleyip bu özellikten yararlanarak dijital buluşmalar gerçekleştirebilirsiniz. Böylece daha doğru bir sosyalleşme yolu izleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yurt dışındaki ünlü orkestraların,  operaların ve tiyatroların videolarına ve canlı yayınlarına ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Biraz araştırmanız yeterli. Genel tavsiyelerimizin ardından gelelim eğitim üzerine birkaç tavsiyeye.

Yaşamın evlerde devam etmesi üzerine birçok platform kaynaklarını ücretsiz erişime açtı. Bunlardan biri de TÜBİTAK. TÜBİTAK tarafından yayımlanan birçok derginin tüm sayılarına https://services.tubitak.gov.tr/edergi/user/index.jsp adresinden erişebilirsiniz.

Uzaktan eğitim sayesinde eğitim faaliyetlerine devam edebilirsiniz. EBA gibi öğrencilerimize ücretsiz olarak sunulan eğitim platformlarının yanı sıra öğrenci ve yetişkinler için eğitimlerin bulunduğu sitelerden de faydalanabilirsiniz. Bu sitelerden en bilineni Udemy. Makul bir fiyat karşılığında eğitim alabileceğiniz binlerce konu mevcut site içerisinde.

Bir tavsiyemiz de eğitmenlerimiz için olsun. Uzaktan eğitimi kendi grubunuza vermeyi düşünüyorsanız kullanımı kolay ve 40 katılımcıya kadar ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Zoom uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamaya ve ayrıntılara https://zoom.us/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Son tavsiye de lütfen zorunlu olmadıkça evde kalın. Hiçbir şey sizin ve sevdiklerinizin hayatından daha değerli değil. Evde geçen bu zamanları doğru dijitalleşerek geçirdiğinizde hayatın eve sığdığını göreceksiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.