Ders Çalışma Programınız Hazır(!)

Nazife ARAT tarafından tarihinde yayınlandı

Hemen her gün onlarca ders programı hazırlanıp internet ortamında “Ders Programınız Hazır!” başlıklarıyla öğrencilerle paylaşılıyor. Sınava hazırlanan ve bir maratonun içerisinde yer alan öğrencilerimizde bu ders çalışma programlarına kendilerince uymaya çalışıyorlar ve uyamıyorlar. Zaten stres ve yorgunluk dolu olan zamanları daha da içinden çıkılmaz bir hâl almaya başlıyor.

Basit düşünmekte fayda var. İnternette gezinen onlarca hatta yüzlerce diyet listesi bulunuyorken neden hâlâ diyetisyenlere gidiliyor? Düşünmeye bile gerek duymadan cevap verdiğinizi duyar gibiyim. Evet! Diyet programları beslenme biçimlerine ve aktivitelere bağlı olarak kişiye özgü hazırlanmalıdır, haklısınız. Aynı durum verimli bir çalışma programı için de geçerlidir. Herkesin kullandığı bir program sizi sıkmaktan, bunaltmaktan öteye gitmeyecektir. Peki bu stresli ve yorucu zamanların üstesinden gelmenin etkili yollarından biri olan ders çalışma programı nasıl hazırlanmalıdır?

Öncelikle ilk adımınız sosyal benliğinizi tanımak olmalıdır. Çünkü ders çalışmak demek, kendinizi tüm aktivitelerden izole etmeniz demek değildir. Bu nedenle sosyal çevrenize ayırdığınız vakit, kitap okuma saatleriniz ve film izleme saatleriniz de bu program hazırlığı için önem teşkil etmektedir. Ders çalışma programınızın uzun soluklu olmasını ve verimli olmasını istiyorsanız bu ilk adım çok kıymetli. Sosyal benliğinizi tanımak için başlangıç olarak ne kadar uyuduğunuzu, sosyal çevre ve etkinliklere ne kadar zaman ayırdığınızı hesaplayabilirsiniz. Size ait benzer durumları da düşünerek bunları bir kâğıda not alabilir, böylece parçalardan bütüne ulaşabilirsiniz. İlk adım tamamsa diğerine geçelim.

Sosyal benliğinizin de içerisinde yer aldığı programınızı gün gün yazmaya başlayabilirsiniz. Ama bir soru daha: “Peki dersleri nasıl yerleştireceğiz?” Bu sorunun yanıtı da yine sizde saklı. Unutmayın amacımız sadece çok ders çalışmak değil, verimli ders çalışmak. Bu nedenle programınızı kendinize uygun biçimde dizayn etmenizde fayda var. Örneğin; bu program iyi olduğunuz konu ve derslere az zaman ayırmak, eksik hissettiğiniz ve kötü olduğunuz derslere daha çok zaman ayırmak şeklinde olabilir. Ders programını hazırlama işini tamamen size bıraktım ancak burada küçük bir tavsiye… Çok yorulmamak adına programı oluştururken dersleri bir sayısal ders bir sözel ders şeklinde yerleştirmek yararınıza olacaktır.

Artık kendiniz için verimli bir ders çalışma programını hazırladığınızı düşünüyorum. Şimdi gelelim bu programı uygulamanız sırasındaki bir püf nokta olan çalışma ortamınıza. Onu da kendinize göre uyarlarsanız ve dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırırsanız verim daha da artacaktır Sosyal medyada çokça paylaşılan bir söz geldi aklıma: “Mükemmel insan yoktur. Şimdilik sadece ben varım.” Her ne kadar tüm ayrıntıları dikkate alarak hazırlamış olsanız da ders çalışma programınız mükemmel olmayabilir. Şimdilik yapabileceğiniz elinizde olan programı en az bir hafta denemek ve varsa aksayan yönlerini düzeltmek olacaktır. Şunu unutmayın; kendinize uygun hazırlamış olduğunuz bu programdan vazgeçmek ve pes etmek emin olun diğerlerinden çok daha zor olacaktır. İyi çalışmalar.


2 yorum

Murat · Mart 26, 2020 16:51 tarihinde

Hocam elinize sağlık. Emeğiniz için teşekkürler. ❤️

Neval · Mart 26, 2020 17:03 tarihinde

Ellerine emeğine sağlık hocam , çok yönlendirici ve mantıklı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.