Başarısızlığın Püf Noktaları

İlker GÖNEN tarafından tarihinde yayınlandı

Başarılı olmak için yapılması gerekenleri içeren binlerce yazı var literatürde. “Peki ya başarısız olmak için neler yapılmalı?” hiç düşündünüz mü? Neden böyle bir soruyu kendinize sormanız gerektiğini de açıklayıp öyle başlayalım yazımıza. Matematikte teorem ispat yöntemlerinde biri de olmayana ergi yöntemidir. Bu yönteme göre ispatlamak istediğimiz teoremin yanlış olduğunu düşünerek işe başlıyoruz. Eğer yanlış olduğunu düşünerek yola devam ettiğimizde bir yanlışlık görüyorsak aslında teoremin doğruluğunu ispatlamış oluyoruz. Başarı konusunda da aynı yolu izleyebiliriz aslında. Başarısızlığın püf noktalarına bakarak kendimize uygun başarı adımlarını oluşturabiliriz.

Gelelim ilk püf noktamıza. Kendinize olan güveninizi sıfırlayıp işe başlayabilirsiniz.  Hayata geçirmek istediğiniz bir işi yapmak için araştırma yapmanıza gerek yok. “Ben bunu yapamam.” diyerek işi başlamadan başarısızlıkla sonuçlandırabilirsiniz. Zaten yeterli deneyiminiz de yok. O yüzden böyle şeylere hiç gerek yok.

 İşe başlarken sakın bir iş planı yapmayın. Ne gerek var ki? Siz işinizi bilirsiniz, yazılı bir plan oluşturmak sadece bir zaman kaybı.

 Arkadaşlarınızla beraber işe başlayabilirsiniz. Sonuçta birlikten kuvvet doğar. İşi rastgele parçalara ayırıp paylaşabilirsiniz. Kişilerin güçlü ve zayıf yönlerini düşünüp işleri planlamak zaman kaybı olacaktır, haklısınız.

Eğitim hayatınızı yönlendirmeden önce durup bir düşünün. Kendi geleceğinizi inşa ediyorsunuz ama çevrenizdekiler buna ne der? Durup bir düşünmekte fayda var. Komşunuzun oğlu doktor oluyorken siz sırf seviyorsunuz diye mühendis mi olacaktınız yoksa? Zaten her işte aynı şey olmuyor mu? Daha iyisini yapanlar varken siz neden uğraşasınız ki.

Yaşadığınız küçük ya da büyük hayal kırıklıkları olmuştur. Onlardan sıyrılmaya çalışmayın. Onlara tutunun. Zaten yeni bir işe başlasanız da yine hayal kırıklığı olmayacak mı? Her zaman başarısızlığa odaklanın. O sizinle beraber olacaktır.

Bir şeyi ısrarla yapmaya çalışıyorsunuz ama olmuyor mu? O zaman vazgeçin. Vazgeçmemek sadece yorulmak olacaktır. İşte başarısızlığın püf noktalarından birkaçı bunlar. Okuduğunuzda her ne kadar saçma ve itici gelse de maalesef bunların birkaçını mutlaka yapıyoruz. Yeterince araştırmıyor, düşünmüyor, kendimize güvenmiyor ve başarısızlıkla karşılaşıyoruz.  Unutmayın başarı güçlü olana gülümser, başarısızlık zayıflara çullanır. Başarının gülümsediği güçlü insanlardan olmanız dileğiyle…


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.