Eğitimde Koçluk

Döndü POLAT tarafından tarihinde yayınlandı

Koçluk kavramı hayatımıza ne zaman girdi? Bizim neslin aklına ilk gelen Tarık Akan’ın “Koçum Benim” dizisi ve biz de buradan yola çıkarak koçluğu basketbol ile dâhil ettik hayatımıza.

Son yıllarda ise biz eğitimciler eğitim alanında kullanır olduk ve adına “Eğitim Koçluğu” dedik. Peki, nedir eğitim koçluğu?

Eğitim koçluğunu diğer disiplinlerden ayıran nedir?

Koçluk eğitimde gerekli midir?

Eğitim koçluğu, bireyin performansını ortaya çıkarmak için yapılan yol arkadaşlığı başka bir söylemle danışanına doğru soruları doğru zamanda sorabilme sanatıdır.

Eğitim koçluğu; diğer disiplinler gibi bireye yol göstermez, yol haritası vermez, danışan için bir kariyer planlaması yapmaz. Danışanın içsel yolculuğunda ona eşlik eder.

Eğitim koçluğunda öncelikle karşılıklı çalışma ilkeleri belirlenir. Her iki taraf, bu çalışmadaki beklentilerini ve çalışma kurallarını ortaya koyar. Burada ebeveyn tabii ki işin içindedir fakat öncelik danışanın istek ve düşünceleri olmalıdır. Örneğin anne baba bir eğitim koçuyla çalışmayı istiyor fakat öğrenci isteksizse ve ön görüşmede bu durum değiştirilemediyse sürece başlamamak en doğrusudur. Her danışan ve koç ilişkisinin bir ön görüşmesi mutlaka olmalıdır. Yapılan ön görüşmede koçluk süreci, bu sürecin bireye sağlayacağı yararlar ve işleyiş sistemi anlatılmalı danışanın da beklentileri dinlenmelidir.

Çalışma kuralları belirlendikten sonra yapılacak önemli bir diğer çalışma, danışanın içinde bulunduğu durumu tespit etmek olmalıdır. Eğitim koçluğunun en önemli aşaması tespit çalışmasıdır. Tespit için çeşitli envanterler kullanılabilir ancak danışana mutlaka doğru sorular yöneltilmelidir. İçinde bulunduğu durum her açıdan değerlendirilmelidir.

Mesela;       Kendini tanıtmak istesen nasıl cümleler kurardın?

                     En çok beğendiğin özelliğin nedir?

                     Kendinde güçlü gördüğün özellikler nelerdir?

                     Günlük yaşamında veya eğitim hayatında harika yaparım dediklerin nelerdir?

Daha sonraki aşama ise gelecek planıdır. Danışanın gelecekle ilgili bir hedef belirlemesi için doğru ve etkin sorular yöneltilmelidir. Burada danışanın kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemesi gerekir. Hedef belirleme çalışması yapılırken;

  • Olumlu bir dil kullanılarak
  • Şimdiki zaman
  • Net
  • Yazılı
  • Potansiyeli zorlamalıdır. Kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Hedef planlamak ya da gelecek hayali oluşturmak kolay bir süreç değildir. Bundan dolayı bu süreçte yukarıda belirtilen kriterler göz ardı edilmemelidir. Danışan gelecek hayali oluştururken kaliteli bir hayal kurmalı (tam istediğini renkli, üç boyutlu olarak hayal ) ve kararlı olmalıdır.

Danışanı ile çalışma esaslarını belirleyip durum tespiti, hedef belirleme çalışması yapıldıktan sonra danışanın belirlediği ilk hedefe ulaşmak için nasıl bir çalışma yöntemi uygulayacağını belirlemeye gelmelidir.

Koçluk çalışmasında yaptığımız planlar; soru sayılarından ve soru çeşitlerinden ziyade çalışmanın içeriği, çalışmanın nasıl yürütülmesi gerektiği ile ilgilidir. Buna “çalışma programı” demek istemiyorum çünkü bu ifadeyi kullandığımızda insanların aklına ilk olarak, okullarda veya etütlerde verilen ve herkes için aynı standartlarda hazırlanmış matbu bir kâğıt gelmektedir.

Oysa eğitim koçluğu ile yaptığımız çalışmada kişinin var olan performansını ortaya koymak için yapılan ve danışan ile birlikte oluşturulan bir planlamadan söz ediyoruz. Amaç her zaman danışanın başarabileceği bir planlama olmalı; danışanı zorlayacak ya da kapasitesinin altında kalacak planlamalar sürece dâhil edilmemelidir.

Eğitim koçluğunda tüm çalışmaları danışan ile birlikte planladığınız için süreç daha güvenilir adımlar ile devam edecektir. Danışanın “Ben bunu uygulamak istemiyorum, ben bu çalışmada zorlanıyorum ya da bu çalışma benim için çok kolay.” gibi bahaneleri olmamalıdır. Eğer bu tür geri bildirimler geliyor ise danışan kendi potansiyelinin tam olarak farkında değildir.

Eğitim koçluğu sürecindeki en önemli envanterlerden biri “doğru sorular sormak” olduğu gibi diğer önemli bir envanter ise “geri bildirim vermek” olmalıdır.

Ünlü koç John Robert Wooden eski bir Amerikalı basketbol oyuncusu ve antrenörüdür. UCLA basketbol takımı başkanı ve antrenörü olarak 10 kere NCAA şampiyonluğu ve 1967-1973 yılları arasında yedi seri şampiyonluğu yaşamıştır. O dönemin en başarılı teknik direktörüdür ve başka bir çalıştırıcı ise dört seriden fazla şampiyonluğu yaşayamamıştır.

John Robert Wooden’in çalışmaları üzerinde yapılan araştırmalar, bize şunu gösteriyor ki eğitimde;

Yergi %6.3,

Övgü % 6.7,

Geri bildirim ise % 87 etkilidir.

Koçluk süreci, sürekli bir geri bildirim sürecidir. Her görüşmede, koç ve danışan arasındaki görüşme seansı geri bildirimler ile geçer. Geri bildirim süreci tamamen sürece yönelik olmalıdır. Danışan kendisi ile ilgili sürekli hedef, süreç ve geri bildirim döngüsü yaşayarak kendini ve performansını güçlendirecektir.

Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil. Ben SWEETLAND

Umarım bu yazı sizin de başarı yolculuğunuza katkı sağlar.


14 yorum

Damla · Mart 24, 2020 20:44 tarihinde

Elinize sağlık hocam 👏

Nisa · Mart 24, 2020 21:09 tarihinde

Öğretmenim emeğiniz için teşekkürler.

Asya · Mart 24, 2020 21:11 tarihinde

Çok güzel olmuş hocam ♥️

Ayşenur · Mart 24, 2020 21:37 tarihinde

Elinize sağlık hocam💐

Ceyda · Mart 25, 2020 09:53 tarihinde

Döndü hocam,elinize yüreğinize sağlık, harika bir yazı
Iyi ki tanıdık sizi

Serhat · Mart 25, 2020 21:41 tarihinde

Ellerinize sağlık dödü hocam çok güzel olmuş.

Nurdan · Mart 26, 2020 20:44 tarihinde

Kaleminize yüreğinize sağlık döndü ogretmenim çok bilgilendirici ve basarili bir yazı yolumuz sizinle kesistigi icin cok sansliyiz💞

Arife Teke · Mart 26, 2020 20:45 tarihinde

Elinize ,kaleminize sağlık .etkileyici bir yazım olmuş.

Sümeyra · Mart 27, 2020 12:09 tarihinde

Emeğinize sağlık hocam. Gerçekten sizin gibi bir öğretmene sahip olduğumuz için çok şanslıyız.

Neval · Mart 27, 2020 19:40 tarihinde

Canım öğretmenim kaleminize ,yüreğinize ,elinize sağlık , güzel yazı olmuş.Başarılarınızın devamını diliyorum. ❤️😘

Güller · Mart 27, 2020 20:07 tarihinde

Güzel olmuş, başarılarınızın devamını diliyorum👍

Güller · Mart 27, 2020 20:15 tarihinde

Güzel olmuş, başarılarınızın devamını diliyorum👍😘

Hazal · Mart 28, 2020 08:44 tarihinde

Hocam kaleminize sağlık,çok güzel olmuş

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.