İşe Yaramaz Matematik (!)

İlker GÖNEN tarafından tarihinde yayınlandı

Bir matematikçiyseniz (matematik öğretmeni ya da matematiğe ilgi duyan biri) çevrenizdekilerden en çok duyacağınız sorulardan biri “Matematik günlük hayatta ne işimize yarar?” olacaktır. Bu soru tanımadığınız birine ilk olarak “Ne iş yapıyorsun?” sorusunu sormakla aynı şeydir aslında. Oysaki tanımadığınız birine önce ismini sonra hâlini hatırını sorarsınız. Tüm bunların ardından artık kişinin mesleğini sorabilirsiniz. Aynı süreç matematik için de geçerli olmalıdır.

Kabul etmeliyiz ki bir şeyin değerini ancak onu kaybettiğimizde anlayabiliriz. Biz de matematiğin günlük hayattaki yerini matematiği kısa bir süreliğine yokmuş gibi düşünerek görmeye çalışalım.

Sabah kalktınız ve saatin kaç olduğuna baktınız ama saatin kaç olduğu hakkında hiçbir bilginiz yok. Çünkü rakamlar yok. Günlük işlerinizi planlamaya çalışacaksınız ama onu da yapamayacaksınız. Çünkü 1 dakikanın 60 saniye, 1 saatin 60 dakika ve 1 günün 24 saat olduğundan bihabersiniz.

Plansızca yaşamayı göze alabiliyorsanız devam edelim. Kahvaltı yapmak için bir kafeye gitmek istediniz. O da ne? Kahvaltı yapabileceğiniz hiçbir yer yok. Bir yerin olabilmesi için o işletmenin personel maaşlarını hesaplaması, ürün çeşitlerini belirleyip menü hazırlaması, menüye ürünlerin fiyatlarını yazması kısacası kâr-zarar hesabı yapması gerekir. Ancak matematik olmadığından bunların hiçbiri yapılamıyor. Dolayısıyla bir işletme de kurulamıyor.

Kahvaltı da yapmadan yaşamaya kararlıysanız devam edelim. İş yerinize ya da okulunuza gitmeniz gerekiyorsa yürümeniz gerekecek. Çünkü matematik olmadan arabanıza yakıt alamayacaksınız ya da otobüse binemeyeceksiniz. Sayılar olmadan para kavramının da olmayacağı aşikâr.

Gitmek istediğiniz yere yürüyerek gitmeyi başardıysanız devam edelim. Maalesef ailenize ya da arkadaşlarınıza gitmek istediğiniz yere ulaştığınızı haber veremeyeceksiniz. Telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin rakamlar olmadan var olmasının mümkün olmadığını söylememize gerek bile yok sanırım.

Bu kadar problemle karşılaşıyorsanız ve bu problemleri çözmek istiyorsanız yine matematiğe ihtiyacınız olacaktır. Matematik yalnızca rakamlar ve işlemlerden ibaret değildir çünkü. Matematik aynı zamanda bir problem çözme sanatıdır. Bu sanat bir insanda gelişmediyse bu insanın elindeki verileri kullanarak bir çözüme ulaşması da pek mümkün değildir. Günün geri kalan kısmında sizi nasıl zorlukların beklediğini artık siz düşünün.

Sonuç olarak denklemlerin, türevin, integralin, … günlük hayattaki yerinden bahsetmeden bile matematiğin günlük hayattaki yerini görmek çok da zor değil.

Bu kısa yazıda, matematiğin doğuşunda yer alan ihtiyaç ve merak basamaklarından ihtiyacın günümüzdeki etkisini de görmüş olduk.

Lobachevski’nin de söylediği gibi “Matematiğin hiçbir dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın.”


2 yorum

Nurcan Karaman · Şubat 11, 2020 12:40 tarihinde

Öğrencilerime okumalarını tavsiye edeceğim güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.

Ahmet Yamaç · Şubat 25, 2020 18:55 tarihinde

Kısa ve net bir yazı olmuş 👏 Aslında anlatmak bu kadar kolayken bazen zorlanıyoruz işte 😔 Teşekkürler 🙏

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.